Határon túl. Egy kis néprajz – Erdély (Néprajzi Múzeum)

Bodnár Kata (régész-múzeumpedagógus); Koltay Erika (néprajzkutató-múzeumpedagógus)

5. - 6. évfolyam

Módszertan

Összefoglaló

A 20. század elején Erdélyben élő magyarok zenéjének, szokásainak, táncainak, viseletének, jellegzetes építészetének és tárgyi kultúrájának feldolgozása a Néprajzi Múzeum kép-, film- és hangarchívumában elérhető fotók, filmek és hanganyagok segítségével.

Az oktatási segédanyaggal elsősorban a pedagógusok munkáját szeretnénk támogatni. Az összeállított digitális tartalmakat főként a nép- és honismeret tantárgy oktatásához tudják felhasználni. Azokban a közoktatási intézményekben, ahol nincs külön nép- és honismeret óra, több tantárgy keretében is dolgozhatnak a témán a tanárok egy-egy osztállyal. A feltöltött segédanyagok felhasználhatók földrajz, történelem, rajz és vizuális kultúra, ének-zene, magyar nyelv és irodalom valamint informatika órán is. A digitális tartalmak lehetőséget adnak arra is, hogy tanári szempontok megadása mellett a diákok is használják ezeket a dokumentumokat.

Fejlesztési cél

Általános kompetenciák: nemzettudat erősítése, kulturális toleranciaképesség fejlesztése.

Tanulási és innovációs készségek: kreativitás, kritikai gondolkodás, általános műveltség megalapozása, a különböző tantárgyakban megszerzett tudás kombinálása. Anyanyelvi kommunikáció, önkifejezés fejlesztése, különböző szövegek megértésének elősegítése. Művészeti készségek (rajz, ének, zene) fejlesztése.

Digitális kompetenciák: digitális technológiák használata, adatbázisok kezelésének megismerése, hálózatok használata, komplex rendszerekben való eligazodás. A Néprajzi Múzeum online adatbázisának kezelése, felhasználása.

Tanárok oktatási munkájának segítése.

Eszközigény

Hardver: számítógép, laptop, projektor, nyomtató, interaktívtábla, mobiltelefon
Szoftver: Internet, MicrosoftOffice, Audacity, Power Point, Prezi, Padlet, BeFunky, Meme Generator